1268

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1268 г.  во други календари
Грегоријански календар 1268
MCCLXVIII
Ab urbe condita 2021
Асирски календар 6018
Бахајски календар -576–-575
Бенгалски календар 675
Берберски календар 2218
Будистички календар 1812
Бурмански календар 630
Византиски календар 6776–6777
Еврејски календар 5028–5029
Ерменски календар 717
ԹՎ ՉԺԷ
Етиопски календар 1260-1261
Игбоански календар 268–269
Ирански календар 646–647
Исламски календар 666–667
Јулијански календар 1268    MCCLXVIII
Кинески календар 丁卯年月日
(3904/3964)
— до —
戊辰年月日
(3905/3965)
Коптски календар 984–985
Корејски календар 3601
Календар Мингуо 644 пред РК
民前644年
Селевкидски календар 1579–1580
Тајландски сончев календар 1811
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1324–1325
 - Шака самват 1190–1191
 - Кали југа 4369–4370
Холоценски календар 11268
Џуче-календар нема (пред 1912)

1268 (MCCLXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1268. година од новата ера, 268. од вториот милениум, 68. од 13 век и деветта од 1260-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6776 и 6777 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6018 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5028 и 5029 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2021.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1268. година се протега во 3904 и 3905, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3964 и 3965 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1811. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 666 и 667 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Војна и политика[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

  • За прв пат е забележан карневалот во Венеција.
  • За прв пат се споменува тврдината Јаблје.

По место[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

  • 18 мај - Битка кај Антиохија: Кнежевство Антиохија, држава на крстоносците, паѓа под контрола на Мамелучкиот Султанат. Неговото уништување е толку големо што трајно го намалило значењето на градот.
  • Битка кај Сјангјанг, 6-годишна битка помеѓу кинеската династија Сунг и монголските сили на Кублај-кан.
  • Кублај-кан испраќа емисар во Јапонија, барајќи потврда за плаќање на данок; Јапонците одбиваат по кое следува подготовка за инвазија во Јапонија.
  • Земјотрес во Киликија убива околу 60.000 луѓе.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]