1283

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1283 г.  во други календари
Грегоријански календар 1283
MCCLXXXIII
Ab urbe condita 2036
Асирски календар 6033
Бахајски календар -561–-560
Бенгалски календар 690
Берберски календар 2233
Будистички календар 1827
Бурмански календар 645
Византиски календар 6791–6792
Еврејски календар 5043–5044
Ерменски календар 732
ԹՎ ՉԼԲ
Етиопски календар 1275-1276
Игбоански календар 283–284
Ирански календар 661–662
Исламски календар 681–682
Јулијански календар 1283    MCCLXXXIII
Кинески календар 壬午年月日
(3919/3979)
— до —
癸未年月日
(3920/3980)
Коптски календар 999–1000
Корејски календар 3616
Календар Мингуо 629 пред РК
民前629年
Селевкидски календар 1594–1595
Тајландски сончев календар 1826
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1339–1340
 - Шака самват 1205–1206
 - Кали југа 4384–4385
Холоценски календар 11283
Џуче-календар нема (пред 1912)

1283 (MCCLXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1283. година од новата ера, 283. од вториот милениум, 83. од 13 век и четвртта од 1280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6791 и 6792 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6033 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5043 и 5044 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2036.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1283. година се протега во 3919 и 3920, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3979 и 3980 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1826. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 681 и 682 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Meynier, Gilbert (2010). L'Algérie cœur du Maghreb classique. De l'ouverture islamo-arabe au repli (658-1518). Paris: La Découverte. стр. 161. ISBN 978-2-7071-5231-2.