1289

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1289 г.  во други календари
Грегоријански календар 1289
MCCLXXXIX
Ab urbe condita 2042
Асирски календар 6039
Бахајски календар -555–-554
Бенгалски календар 696
Берберски календар 2239
Будистички календар 1833
Бурмански календар 651
Византиски календар 6797–6798
Еврејски календар 5049–5050
Ерменски календар 738
ԹՎ ՉԼԸ
Етиопски календар 1281-1282
Игбоански календар 289–290
Ирански календар 667–668
Исламски календар 687–688
Јулијански календар 1289    MCCLXXXIX
Кинески календар 戊子年月日
(3925/3985)
— до —
己丑年月日
(3926/3986)
Коптски календар 1005–1006
Корејски календар 3622
Календар Мингуо 623 пред РК
民前623年
Селевкидски календар 1600–1601
Тајландски сончев календар 1832
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1345–1346
 - Шака самват 1211–1212
 - Кали југа 4390–4391
Холоценски календар 11289
Џуче-календар нема (пред 1912)

1289 (MCCLXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1289. година од новата ера, 289. од вториот милениум, 89. од 13 век и последна од 1280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6797 и 6798 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6039 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5049 и 5050 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2042.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1289. година се протега во 3925 и 3926, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3985 и 3986 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1832. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 687 и 688 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По место[уреди | уреди извор]

Америка[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

  • Принцот Субару од Јапонија ја освојува провинцијата Сајтама.

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Трговија[уреди | уреди извор]

  • Во Сиена, дваесет и три партнери, вклучувајќи и пет членови на семејството Бонсињори, повторно ја создаваат Гран Травола, порано најуспешната европска банка, која престанала да функционира по смртта на нејзиниот творец и менаџер, Орландо Бонсињори, во 1273 година[1].

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bowsky, William (1981). A medieval Italian commune: Siena under the Nine, 1287-1355. University of California Press. ISBN 0-520-04256-5.