1236

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1236 во разни календари
Грегоријански календар1236
MCCXXXVI
Ab urbe condita1989
Ерменски календар685
ԹՎ ՈՁԵ
Асирски календар5986
Балиски календар1157–1158
Бенгалски календар643
Берберски календар2186
Будистички календар1780
Бурмански календар598
Византиски календар6744–6745
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3932 или 3872
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3933 или 3873
Коптски календар952–953
Етиопски календар1228–1229
Еврејски календар4996–4997
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1292–1293
 - Сачка ера1157–1158
 - Кали-југа4336–4337
Холоценски календар11236
Игбоански календар236–237
Ирански календар614–615
Исламски календар633–634
Јапонски календарКатеј 2
(嘉禎2年)
Јавански календар1145–1146
Јулијански календар1236
MCCXXXVI
Корејски календар3569
Мингуо-календар676 пред Р. Кина
民前676年
Нанакшахи−232
Тајландски сончев календар1778–1779
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1362 или 981 или 209
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1363 или 982 или 210

1236 (MCCXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1236 година од новата ера, 236. од вториот милениум, 36. од XIII век и седма од 1230-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6744 и 6745 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5986 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4996 и 4997 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1989.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1236 година се протега во 3872 и 3873, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3932 и 3933 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1779. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 633 и 634 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

  • Создаден е уставот на Царство Мали, Курукан Фуга.

Азија[уреди | уреди извор]

  • 1 мај - Разија Султана е назначена за наследник на нејзиниот татко во Султанат Делхи.
  • 4 од 58 окрузи во Сичуан, Кина, се освоени во Сунг од страна на монголските сили, на чело со Огатај-кан.
  • Во есента 1236 година, монголеките орди со околу 35.000 стрелци, ја преминале реката Волга и ја нападнале Волшка Бугарија. По една година тие успеале да ја заземат целата нејзина територија

Европа[уреди | уреди извор]

Хенри III

По тема[уреди | уреди извор]

Уметност[уреди | уреди извор]

Трговија[уреди | уреди извор]

  • Сушата предизвикува неуспех на жетвата и води до еден од најголемите гладови на векот во Европа.

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Peter Linehan (1999). David Abulafia (уред.). The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–673. ISBN 0-521-36289-X.
  2. Hey, David. Medieval South Yorkshire.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1236 на Ризницата ?