1217

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1217 г.  во други календари
Грегоријански календар 1217
MCCXVII
Ab urbe condita 1970
Асирски календар 5967
Бахајски календар -627–-626
Бенгалски календар 624
Берберски календар 2167
Будистички календар 1761
Бурмански календар 579
Византиски календар 6725–6726
Еврејски календар 4977–4978
Ерменски календар 666
ԹՎ ՈԿԶ
Етиопски календар 1209-1210
Игбоански календар 217–218
Ирански календар 595–596
Исламски календар 613–614
Јулијански календар 1217    MCCXVII
Кинески календар 丙子年月日
(3853/3913)
— до —
丁丑年月日
(3854/3914)
Коптски календар 933–934
Корејски календар 3550
Календар Мингуо 695 пред РК
民前695年
Селевкидски календар 1528–1529
Тајландски сончев календар 1760
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1273–1274
 - Шака самват 1139–1140
 - Кали југа 4318–4319
Холоценски календар 11217
Џуче-календар нема (пред 1912)

1217 (MCCXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1217. година од новата ера, 217. од вториот милениум, 17. од 13 век и осма од 1210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6725 и 6726 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5967 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4977 и 4978 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1970.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1217. година се протега во 3853 и 3854, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3913 и 3914 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1760. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 613 и 614 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Palmer, Alan; Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 77–79. ISBN 0-7126-5616-2. 
  2. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9. 
  3. Linehan, Peter (1999). „Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre“. David Abulafia. The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–671. ISBN 0-521-36289-X.