Стефан Првовенчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефан Првовенчани
Stefan the First-Crowned, fresco from Mileševa.jpg
Фреска од манастирот Милешева, датирана пред 1228 година
Велик жупан/Крал на Србија
На престол 1196–1228
Крунисување 1217 (за крал)
Претходник Стефан Немања
Наследник Стефан Радослав
Сопружник Евдокија Ангелина
Ана Дандоло
Деца
Стефан Радослав
Стефан Владислав
Стефан Урош I
Сава II
Династија Немањиќи
Татко Стефан Немања
Мајка Анастасија
Роден(а) околу 1165
Починал(а) 24 септември 1228(1228-09-24)
Вероисповед Православие

Стефан Првовенчани (владеел од 1196 - 1227) бил средниот син на Стефан Немања и Ана. Успеал да ја зачува државата и во 1217 од папски пратеник бил крунисан за крал што во историјата е познат под името Стефан Првовенчани. Во 1219 година неговиот брат Сава Немањиќ ја осамостоил српската црква на ранг на архиепископија.

Неговиот татко Стефан Немања се одрекол од престолот во негова корист.

Стефан Првовенчани е наследен од кралот Милутин.[се бара извор]