1276

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1276 г.  во други календари
Грегоријански календар 1276
MCCLXXVI
Ab urbe condita 2029
Асирски календар 6026
Бахајски календар -568–-567
Бенгалски календар 683
Берберски календар 2226
Будистички календар 1820
Бурмански календар 638
Византиски календар 6784–6785
Еврејски календар 5036–5037
Ерменски календар 725
ԹՎ ՉԻԵ
Етиопски календар 1268-1269
Игбоански календар 276–277
Ирански календар 654–655
Исламски календар 674–675
Јулијански календар 1276    MCCLXXVI
Кинески календар 乙亥年月日
(3912/3972)
— до —
丙子年月日
(3913/3973)
Коптски календар 992–993
Корејски календар 3609
Календар Мингуо 636 пред РК
民前636年
Селевкидски календар 1587–1588
Тајландски сончев календар 1819
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1332–1333
 - Шака самват 1198–1199
 - Кали југа 4377–4378
Холоценски календар 11276
Џуче-календар нема (пред 1912)

1276 (MCCLXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1276. година од новата ера, 276. од вториот милениум, 76. од 13 век и седма од 1270-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6784 и 6785 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6026 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5036 и 5037 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2029.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1276. година се протега во 3912 и 3913, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3972 и 3973 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1819. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 674 и 675 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Америка[уреди | уреди извор]

  • Големата 23-годишна суша започнува да влијае на областа околу Големиот кањон, на крајот принудувајќи ги Анасазите да мигрираат надвор од регионот.

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]