Шогун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Nihongo.svg
Оваа статија содржи јапонски текст. Без правилна поддршка, може да гледате прашалници, квадрати или други симболи наместо канџи и кана.

Терминот шогун (или shogun[1]), јапонски Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (将軍?) , значи "генерал" ; кратенка  е за Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (征夷大将軍?) , што може да се преведе со „ големиот генерал миротворец со варварите ". Сепак, откако му била доделена оваа титула на Mинамото но Јоритомо (Мinamoto но Yoritomo), таа станала наследна кај родот Mинамото , и укажува на вистинскиот  водач на Јапонија (воен диктатор), иако царот правно останува владетел,  де јуре (на некој начин чувар на традициите). Титулата сеи таишогун ( seii taishogun ) потоа била напуштена во Предлошка:XIXe siècle при формирањето на казоку (kazoku),, односно, јапонското благородништво.

Сеи Таишогун (Seii taishōgun) од периодот Хеиан (Heian)  (794-1185)[уреди | уреди извор]

Освојување на Емиши (Emishis)[уреди | уреди извор]

Се работи за титула првично давана на воени команданти од највисок ранг (принцови), на почетокот на ерата Еијан (Heian), во текот на кампањите против Емишите (Еmishi) (蝦夷), автохтон народ кој одби да се потчини на кралската моќ на принцот Yamamoto. Најпознат од шогуните бил Сакануе но Тамурамаро (Sakanoue не Tamuramaro) (坂上田村麻呂), кој ги поробил Емишите Emishi во името на царот Кану (Kanmu) (桓武, 桓武天皇). Подоцна во периодот Еијан (Heian) , откако Емишите биле асимилирани или прогонети  Хокаидо (Ноkkaidō) (北海道), зборот „шогун“ не бил користи во оваа смисла.

Војната на Генпеи (Genpei)[уреди | уреди извор]

Меѓутоа, подоцна во Еијан периодот , во текот на  на војната на Генпеи, бил назначен дополнителен шогун или генерал.

Mинамото но Јошинака (Мinamoto но Yoshinaka), откако навлегол во главниот град и го натерал во бегство кланот Таира со царот Антоку (земале 3  церемонијални поароци : огледало, меч и тама), бил поставен за Асахи Шогун (Asahi Shogun) од абилицираниот цар Го -Ширакава (Gо-Shirakawa). Но, по обидот за преземање на контролата од кланот Mинамото, многу бргу бил отстранет од  неговиот братучед, Mинамото но Јошицуне , по барање на  брат му  Mинамото но Јоритомо, додека ги следел Таира, принудувајќи ги  Го-Ширакава да го признаат како  сеи таишогун. Потоа, Mинамото но Јошицуне си ја дал самиот титулата  кебииши (kebiishi) од аболицираниот цар Го-Ширакава, навлекувајќи си ја зависта на Mинамото но Јоритмото.

Генпеи е читање он“јоми (оn'yomi) на 2 канџи Mинамото (源) потоа Tаира (平).

Сеи таишогун во феудалниот период (1185-1868)[уреди | уреди извор]

Камакура Шогунат[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Shogunat de Kamakura.
По поразот на кланот Tаира за време на војната на Гемпеи во 1185 година, Mинамото но Јоритомот ја презел власта на царот и станал владетел и диктатор на Јапонија. Утврдил систем на феудалното владеење со седиште во Камакура (鎌倉), каде што војската и самураите ја презеле политичката  моќ која дотогаш ја имал царот и аристократи од неговиот двор во Кјото.

Во 1192, Јоритомо ја примил титулата на сеи таишогун од царот, и политичкиот систем кој тој го развива преку наследување на различни шогуни станал познат како бакуфу (bakufu) (幕府), или шогунат (ѕhogunate). Оттогаш, сите шогуни по традиција биле од кланот  Mинамото, и титулата се пренесувала од генерација на генерација на најстарите наследници.

Реставрација на Кенму (Кеnmu)[уреди | уреди извор]

За време на реставрацијата на Kенму (建武), по падот на Kамакура шогунатот во 1333, се појавил друг шогун : Принцот Mоријоши (護良親王) — познат и под името "Принцот Mоринага" —, син на царот Го-Даиго (後醍醐, 後醍醐天皇). Тој ја добил титулата сеи таишогун и управувањето со војската. Поради Tакауџи Ашикага (Таkauji Ashikaga) (足利尊氏) — подоцна основачот на шогунатот, Муромачи) — во бунт против императорот, принцот Mоријоши бил фатен и убиен од  Tадајоши Ашикага (Таdayoshi Ashikaga) (足利直義), помладиот брат на Tакауџи.

Шогунатите на Муромачи и Tокугава[уреди | уреди извор]

Покрај Mинамото но Јоритомо чиј шогунат Kамакура траел околу 150 години, од 1192 да 1333, само Ашикага Такауџи и Tокугава Лејасу (徳川家康), и двајцата потомци од кланот Mинамото, ја добиле титулата сеи таишогун и воспоставиле сопствена воена влада бакуфуШогунатот Ашикага траел од 1338 до 1573, додека Tокугава шогунатот го опфаќа периодот од 1603 до 1868.

Шогунатите на Муромачи[уреди | уреди извор]

 Периодот Муромачи одговара на времето помеѓу 1333 и 1573. Во текот на овој период, Јапонија беше контролирана од страна шогуните од семејството  Ашикага  кои живееја Кјото.

Периодот Азучи Момојама[уреди | уреди извор]

  „Преодните шогуни " од 1568-1598 всушност никогаш не ја добиле титулата сеи таишогун од царот и не воспоставиле бакуфу, но во определен период ја добиле  контролата од царот, на поголем дел или на целата територија на Јапонија.

Шогунатот Tокугава[уреди | уреди извор]

Во 1603, по доделувањето на титулата шогун, со елиминирање на сите сопернички кланови, водејќи ја земјата кон обединување под негова власт, Tокугава Лејасу од селото  Едо (Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (江戸?, Porte de la rivière) , го создал новиот главен град на Едо, кој ќе стане Токио („главен град на Истокот ") почнувајќи од  ерата Меиџи. Лејасу бил првиот шогун на династијата Tокугава, кој  владее со Јапонија до реставрацијата Меиџи во 1867.

Титулата сеи таишогун била укината со  реставрацијата Mеиџи во 1868, во која вистинската моќ била „вратена" на царот и на неговите дворјани (види таисеи хокан (大政奉還)).

Во видео-игри[уреди | уреди извор]

Во серијата, Monster Hunter, шогунот Ceanataur е еден од моќните чудовишта со кои ќе се судрите. Тој е водач на Ceanataurs.

Во Луд Свет, Шогунот е еден од последните напаѓачи на крајот на нивото со кого се соочувате во вториот дел на градот.

Во Целосна Војна : Шогун 2, стратешка игра во реално време, полека полека, играчот ќе се најде на чело на феудален клан и мора да го покори Кјото за да стане shogun. Во Целосна Војна : Шогун 2 - Крајот на Самураите, играчот може да ја  поддржи Империјата или Шогунатот во текот на  војната Бошин .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Références

  1. http://www.cnrtl.fr/definition/shogoun.