Папа Инокентиј V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Innocentius V
Родено име Пјер де Тарантез
Папа од 21 јануари 1276
Папа до 22 јуни 1276
Претходник Папа Григориј X
Наследник Папа Адријан V
Роден околу 1225
Савоја, Франција
Починал 22 јуни 1276
Рим
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Инокентиј V (лат. Innocentius PP. V; околу 1225 - 22 јуни 1276) — римски папа од 21 јануари до 22 јуни 1276[1].

Наводи[уреди | уреди извор]