Папа Елевтериј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Eleutherius)
Родено име Елевтериј
Папа од 174
Папа до 189
Претходник Папа Сотер
Наследник Папа Виктор I
Роден непознато
Грција
Починал 189
Рим, Италија
Други папи по име Елевтериј

Папа Елевтериј (лат.: Eleutherius) бил римски папа од 174/175 до 189[1]. Негов празник е 26 мај. Погребан е во Ватикан, блиску до телото на св. Петар. Подоцна, во текот на 1591, неговите останки биле пренесени во црквата Света Сузана по желба на Камила Перети, сестра на папа Сикст V.

Наводи[уреди | уреди извор]