Папа Теодор II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Theodorus II
200px
Родено име Теодор II
Папа од декември 897
Папа до декември 897
Претходник Папа Роман
Наследник Папа Јован IX
Роден ?
Цариград
Починал декември 897
Рим
Други папи по име Теодор (појаснување)

Теодор II (лат. Theodorus PP. II; ? - декември 897) — римски папа во декември 897. Тој бил син на цариградскиот патријарх Фотиј.

Наводи[уреди | уреди извор]