Папа Теодор II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Theodorus II
200px
Родено име Теодор II
Папа од декември 897
Папа до декември 897
Претходник Папа Роман
Наследник Папа Јован IX
Роден ?
Цариград
Починал декември 897
Рим
Други папи по име Теодор (појаснување)

Папа Теодор II (лат. Theodorus PP. II)(? - декември 897) бил римски папа во декември 897. Тој бил син на цариградскиот патријарх Фотиј.