Папа Лав II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Папа Лав II
Родено име Лав II
Папа од 17 август 682
Папа до 3 јули 683
Претходник Папа Агатон
Наследник Папа Бенедикт II
Роден ?
Сицилија
Починал 3 јули 683
Рим
Други папи по име Лав (појаснување)
Папа Лав II

Лав II (лат. Leo PP. II; ? - 3 јули 683) — римски папа од 17 август 682 до 3 јули 683[1]. Се знае дека ја сакал музиката, и сакал да им помага на сиромашните. По неговот избирање за папа, ја објавил анатемата против монотелитизмот, донесена на Шестиот вселенски собор. Во негово време биле потиснати Лангобардите. Погребан е во Рим.

Наводи[уреди | уреди извор]