Папа Анастасиј II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Anastasius II
Anastasius II.jpg
Родено име Анастасиј II
Папа од 24 ноември 496
Папа до 19 ноември 498
Претходник Папа Геласиј I
Наследник Папа Симах
Роден  ?
Починал 19 ноември 498
Рим, Италија
Други папи по име Анастасиј II

Папа Анастасиј II (лат. Anastasius PP. II) (? - 19 ноември 498) бил римски папа од 24 ноември 496 до 19 ноември 498. За него се знае многу малку, а има и различни тврдења. Официјално, според црквата, тој е светец. Данте Алигиери му наоѓа место во пеколот. Не успеал да воспостави единство со Константинопол.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!