Папа Јован XIX

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ioannes XIX
B Johannes XIX.jpg
Родено име Романо
Папа од април 1024
Папа до октомври 1032
Претходник Папа Бенедикт VIII
Наследник Папа Бенедикт IX
Роден  ?
Рим
Починал 6 ноември 1032
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Папа Јован XIX (лат. Ioannes PP. XIX)(? - 6 ноември 1032) бил римски папа од април 1024 до 6 ноември 1032. На папскиот престол го заменил неговиот брат, папата Бенедикт VIII. Присуствувал на крунисувањето на Кнуд Велики.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!