Папа Јован IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Johannes IV
Murner History Cod Karlsruhe 3117 (crop).jpg
Родено име Јован IV
Папа од 24 декември 640
Папа до 12 октомври 642
Претходник Папа Северин
Наследник Папа Теодор I
Роден ?
Далмација
Починал 12 октомври 642
?
Други папи по име Јован (појаснување)

Папа Јован IV (лат. Johannes PP. IV)(? - 12 октомври 642) бил римски папа од 24 декември 640 до 12 октомври 642. Го осудил монотелитизмот како ерес. Тој ги ослободил Далмација и Истра од словенско ропство.