Папа Франциск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Францис
Pope Francis South Korea 2014.png
Родено име Хорхе Марио Бергољо
Папа од 13 март 2013
Папа до
Претходник Бенедикт XVI
Роден 17 декември 1936 (1936-12-17) (81 г.)
Coat of arms of Franciscus.svg

Франциск (латински: Franciscus; роден како Хорхе Марио Бергољо (шпански: Jorge Bergoglio) е поглавар на Римокатоличката црква и папа од 13 март 2013 година. Во редот на исусовците се приклучил во 1969 година. Франциск е 266. папа на Римокатоличката црква.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е на 17 декември 1936 година во Буенос Аирес. Дипломирал на Теолошкиот факултет во Сан Мигел, a во родната Аргентина предавал и работел на ширење на верата. За кардинал бил избран во 2001 година. Работел на подобрување на угледот на црквата која загубила многу верници, бидејќи отворено не застанала против диктатурата во Аргентина во 70-те години од 20 век.

Во 2005 година бил во најтесниот избор на претходната конклава кога кардиналот Џозеф Рацингер бил избран за Папа Бенедикт XVI.

Франциск е прв папа од редот на исусовците, прв кој доаѓа надвор од Европа по повеќе од еден милениум и прв од Јужна Америка. Тој исто така е прв понтиф кој по Јован Павле I одбрал претходно неупотребено папско име, а во чест на светиот Франческо Асишки, скромен монах кој многу и помогнал на Католичката црква.

Наводи[уреди | уреди извор]

Книги[уреди | уреди извор]

 • Bergoglio, Jorge (1982) (на Spanish). Meditaciones para religiosos. Buenos Aires: Diego de Torres. OCLC 644781822. 
 • Bergoglio, Jorge (1992) (на Spanish). Reflexiones en esperanza. Buenos Aires: Ediciones Universidad del Salvador. OCLC 36380521. 
 • Bergoglio, Jorge (2003) (на Spanish). Educar: exigencia y pasión: desafíos para educadores cristianos. Buenos Aires: Editorial Claretiana. ISBN 9789505124572. 
 • Bergoglio, Jorge (2003) (на Spanish). Ponerse la patria al hombro: memoria y camino de esperanza. Buenos Aires: Editorial Claretiana. ISBN 9789505125111. 
 • Bergoglio, Jorge (2005) (на Spanish). La nación por construir: utopía, pensamiento y compromiso: VIII Jornada de Pastoral Social. Buenos Aires: Editorial Claretiana. ISBN 9789505125463. 
 • Bergoglio, Jorge (2006) (на Spanish). Corrupción y pecado: algunas reflexiones en torno al tema de la corrupción. Buenos Aires: Editorial Claretiana. ISBN 9789505125722. 
 • Bergoglio, Jorge (2007) (на Spanish). El verdadero poder es el servicio. Buenos Aires: Editorial Claretiana. OCLC 688511686. 
 • Bergoglio, Jorge (2009) (на Spanish). Seminario: las deudas sociales de nuestro tiempo: la deuda social según la doctrina de la iglesia. Buenos Aires: EPOCA-USAL. ISBN 9788493741235. 
 • Bergoglio, Jorge; Skorka, Abraham (2010) (на Spanish). Sobre el cielo y la tierra. Buenos Aires: Editorial Sudamericana. ISBN 9789500732932. 
 • Bergoglio, Jorge (2010) (на Spanish). Seminario Internacional: consenso para el desarrollo: reflexiones sobre solidaridad y desarrollo. Buenos Aires: EPOCA. ISBN 9789875073524. 
 • Bergoglio, Jorge (2011) (на Spanish). Nosotros como ciudadanos, nosotros como pueblo: hacia un bicentenario en justicia y solidaridad. Buenos Aires: Editorial Claretiana. ISBN 9789505127443. 

Друго[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Надворешни снимки
Слики
Fumata Blanca
Видео
Fumata Blanca на YouTube
Habemus Papam на YouTube
First appearance and speech на YouTube
Религиозни титули
Претходник
Антонио Карасино
Архиереј на Буенос Аирес
28 февруари1998 – 13 март2013
Незаземено
Претходник
Бенедикт XVI
папа
13 март 2013 – сеуште
На должноста