Папа Климент II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Clemens II
Pope clement II.jpg
Родено име Суитер Шидлер-Морслебен-Горнбург
Папа од 25 декември 1046
Папа до 9 октомври 1047
Претходник Папа Григур VI
Наследник Папа Бенедикт IX
Роден 1005
Хамбург
Починал 9 октомври 1047
Рим
Други папи по име Климент (појаснување)

Папа Климент II (лат. Clemens PP. II)(1005 - 9 октомври 1047) бил римски папа од 25 декември 1046 до 9 октомври 1047. Станал папа по желба на Хенрих III. По 9 месеци, ненадејно починал. Тој е единствениот папа којшто е погребан северно од Алпите.