Папа Јован XXII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Johannes XXII
John22.jpg
Родено име Жак д'Јуз
Папа од 7 август 1316
Папа до 4 декември 1334
Претходник Папа Климент V
Наследник Папа Бенедикт XII
Роден 1244 или 1249
Каор, Франција
Починал 4 декември 1334
Авињон, франција
Други папи по име Јован (појаснување)

Папа Јован XXII (лат. Johannes PP. XXII)(1244 или 1249 - 4 декември 1334) бил римски папа од 7 август 1316 до 4 декември 1334. Бил избран запапа во Лион по продолжителните несогласувања меѓу француските и италијанските кардинали. Тој цврсто ја утврдил папската столица во Авињон. Во неговот папство, тој ја забранил алхемијата во Италија. Спорот оклу тоа бил решен со булата од 1321. Оставил богатство вредно 750.000 флорини.