Прејди на содржината

Папа Марцел I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Marcellus
Родено име Марцел
Папа од 308
Папа до 309
Претходник Папа Кај
Наследник Папа Евсевиј
Роден непознато
Починал 309
Рим Италија
Други папи по име Марцел (појаснување)

Марцел I — римски папа во периодот од 308 до 309 година.

Според Liberian Catalogue тој бил епоскоп на Рим 1 година, 6 месеца и 20 денови. Овој светец се чествува на 16 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]