Папа Телесфор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Телесфорус
Telesphorus.jpg
Родено име Телесфор
Папа од 126
Папа до 137
Претходник Папа Еваристиус
Наследник Папа Сикстус I
Роден непознато
Грција
Починал 137
Рим, Италија
Други папи по име Телесфор

Папа Телесфор ( латински: Telesphorus) бил папа од околу 126 до околу 137 година.