Папа Целестин IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Celestinus IV
B Colestin IV.jpg
Родено име Пјетро Џофредо Кастиљони
Папа од 25 октомври 1241
Папа до 10 ноември 1241
Претходник Папа Григур IX
Наследник Папа Инокентие IV
Роден 1187
Милано
Починал 10 ноември 1241
Рим
Други папи по име Целестин (појаснување)

Папа Целестин IV (лат. Celestinus PP. IV)(1187 - 10 ноември 1241) бил римски папа од 25 октомври 1241 до 10 ноември 1241.