Папа Пиј IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Pius IV
Родено име Џовани Анџело Медичи
Папа од 25 декември 1559
Папа до 9 декември 1565
Претходник Папа Павле IV
Наследник Папа Пиј V
Роден 31 март 1499
Милано
Починал 9 декември 1565
Рим
Други папи по име Пиј (појаснување)

Павле IV (лат. Pius PP. IV; 31 март 1499 - 9 декември 1565) — римски папа од 25 декември 1559 до 9 декември 1565[1]. Тој е познат по тоа што преземал клучна улога на Трентскиот собор.

Наводи[уреди | уреди извор]