Јован Павле II

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Папа Јован Павле II)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јован Павле II
Јован Павле II на 12 август 1993 во САД
Папа од 16 октомври 1978
Папа до 2 април 2005
Претходник Папа Јован Павле I
Наследник Бенедикт XVI
Роден 18 мај 1920
Вадовице, Полска
Починал 2 април 2005 на 85 години
Ватикан

Јован Павле II (латински: Ioannes Paulus PP. II), роден како Карол Јузеф Војтила (полски: Karol Józef Wojtyła) — 264. папа на римокатоличката црква и владетел на Ватикан во текот на 27 години[1]. Неговото папство е второ по должина по она на Папата Пиј IX кое траело 32 години. Тој бил прв папа од Полска и по 455 години, првиот папа кој не потекнува од Италија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]