Папа Јован VIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ioannes VIII
200px
Родено име Јован VIII
Папа од 14 декември 872
Папа до 16 декември 882
Претходник Папа Адријан II
Наследник Папа Марин I
Роден  ?
Рим
Починал 16 декември 882
?
Други папи по име Јован (појаснување)

Папа Јован VIII (лат. Ioannes PP. VIII)( ? - 16 декември 882) бил римски папа од 14 декември 872 до 16 декември 882. Ја искористувал слабоста на светските владетели во негово време.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!