Папа Јован VIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ioannes VIII
Податотека:GiovanniVIII.jpg
Родено име Јован VIII
Папа од 14 декември 872
Папа до 16 декември 882
Претходник Папа Адријан II
Наследник Папа Марин I
Роден ?
Рим
Починал 16 декември 882
?
Други папи по име Јован (појаснување)

Јован VIII (лат. Ioannes PP. VIII;  ? - 16 декември 882) — римски папа од 14 декември 872 до 16 декември 882. Ја искористувал слабоста на светските владетели во негово време.

Наводи[уреди | уреди извор]