Папа Пиј XII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pius XII
Родено име Еуџенио Марија Џузепе Џовани Пачели
Папа од 2 март 1939
Папа до 9 октомври 1958
Претходник Папа Пиј XI
Наследник Папа Јован XXIII
Роден 2 март 1876
Рим
Починал 9 октомври 1958
Кастел Гандолфо
Други папи по име Пиј (појаснување)

Папа Пиј XII (лат. Pius PP. XII)(2 март 1876 - 9 октомври 1958) бил римски папа од 2 март 1939 до 9 октомври 1958.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]