Папа Хонориј II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Honorius II
Родено име Ламерто Сканабечи
Папа од 21 декември 1124
Папа до 13 февруари 1130
Претходник Папа Каликстиј II
Наследник Папа Инокентие II
Роден околу 1036
Фањано, Италија
Починал 13 февруари 1130
Рим
Други папи по име Хонориј (појаснување)

Папа Хонориј II (лат. Honorius PP. II)(околу 1036 - 13 февруари 1130) бил римски папа од 21 декември 1124 до 13 февруари 1130.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]