Папа Хонориј II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Honorius II
Родено име Ламерто Сканабечи
Папа од 21 декември 1124
Папа до 13 февруари 1130
Претходник Папа Каликст II
Наследник Папа Инокентиј II
Роден околу 1036
Фањано, Италија
Починал 13 февруари 1130
Рим
Други папи по име Хонориј (појаснување)

Хонориј II (лат. Honorius PP. II; околу 1036 - 13 февруари 1130) — римски папа од 21 декември 1124 до 13 февруари 1130[1].

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]