Прејди на содржината

Папа Сергиј IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Sergius IV
Родено име Пјетро Мартино Бокадипорко
Папа од 31 јули 1009
Папа до 12 мај 1012
Претходник Папа Јован XVIII
Наследник Папа Бенедикт VIII
Роден ?
Рим
Починал 12 мај 1012
Рим
Други папи по име Сергиј (појаснување)

Сергиј IV (лат. Sergius PP. IV; ? - 12 мај 1012) — римски папа од 31 јули 1009 до 12 мај 1012[1]. Станал епископ, а потоа и папа, благодарение на поддршката на семејството Кресченци. Се изјаснил против заземањето на Светата земја од страна на Муслиманите. Можно е да бил убиен од страна на противниците на семејството Кресченци.

Наводи[уреди | уреди извор]