Папа Сабинијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Sabinianus
Sabinian.jpg
Родено име Сабинијан
Папа од 13 септември 604
Папа до 22 февруари 606
Претходник Папа Григур I
Наследник Папа Бонифациј III
Роден ?
Блера, Италија
Починал 22 февруари 606
Рим
Други папи по име Сабинијан

Папа Сабинијан (лат. Sabinianus PP.) или (? - 22 февруари 606) бил римски папа од 13 септември 604 до 22 февруари 606. Нему му се препишува авторството на раководството со ѕвоната и свршувањето на евхаристијата.