Папа Конон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Conon
Konon.jpg
Родено име Конон
Папа од 21 октомври 686
Папа до 21 септември 687
Претходник Папа Јован V
Наследник Папа Сергиј I
Роден  ?
?
Починал 21 септември 687
Рим
Други папи по име Конон

Папа Конон (лат. Conon PP.)(? - 21 септември 687) бил римски папа од 21 октомври 686 до 21 септември 687. Тој ја искористил почитта на византијскиот император Јустинијан II. Тој вбил загрижен за работата на мисионерите во Ирска и Франконија.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!