Папа Јован XVII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ioannes XVII
Papa Joao XVII.jpg
Родено име Сико
Папа од 13 јуни 1003
Папа до декември 1003
Претходник Папа Силвестер II
Наследник Папа Јован XVIII
Роден ?
Рим
Починал декември 1003
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Јован XVII (лат. Ioannes PP. XVII; ? - декември 1003) — римски папа од 13 јуни 1003 до декември 1003. Бил женет и имал три сина, кои станале епископи. Во неговиот избор за папа, бил поддржан од римската аристократија, а особено од семејството Кресченци, но се наоѓал во опозиција во однос на императорот Отон III.

Наводи[уреди | уреди извор]