Папа Јован XVII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ioannes XVII
Papa Joao XVII.jpg
Родено име Сико
Папа од 13 јуни 1003
Папа до декември 1003
Претходник Папа Силвестер II
Наследник Папа Јован XVIII
Роден  ?
Рим
Починал декември 1003
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Папа Јован XVII (лат. Ioannes PP. XVII)(? - декември 1003) бил римски папа од 13 јуни 1003 до декември 1003. Бил женет и имал три сина, кои станале епископи. Во неговиот избор за папа, бил поддржан од римската аристократија, а особено од семејството Кресченци, но се наоѓал во опозиција во однос на императорот Отон III.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!