Папа Никола I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Nicolaus I
Pope Nicholas I.jpg
Родено име Никола
Папа од 24 април 858
Папа до 13 ноември 867
Претходник Папа Бенедикт III
Наследник Папа Адријан II
Роден околу 820
Рим
Починал 13 ноември 867
Ватикан
Други папи по име Никола (појаснување)

Никола I (лат. Nicolaus PP. I; околу 820 - 13 ноември 867) — римски папа од 24 април 858 до 13 ноември 867. Бил против учењето на солунските браќа Кирил и Методиј.

Наводи[уреди | уреди извор]