Папа Корнелиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Родено име Корнелиј
Папа од 6 март или на 13 март 251
Папа до јуни 253
Претходник Папа Фабијан
Наследник Папа Луциј I
Роден непознато
Починал јуни 253
Чивитавекија, Италија
Други папи по име Корнелиј

свети Корнелиј бил папа во периодот од 6 март или 13 март 251 до јуни 253 година[1].

Тој бил избран за папа на 6 март или на 13 март 251, за време на прогонувањето на римскиот цар Дециј. На неговото избирање се спротивставил Новацијан, кој тврдел дека епископите немале право да даваат одлуки за смртни гревови како убиство, прељуба и апостезија, туку можат да бидат докажани само преку судот; Папа Корнелиус од друга страна пак го тврдил токму спротивното. Со помош на свети Киприан, тој бил избран за нов папа. Новациан избегал од Рим, но неговите следбеници создале еден вид на секта позната како новацианисти.

Овој светец се чествува на 16 септември.

Наводи[уреди | уреди извор]