Папа Геласиј I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gelasius I
Papa Gelasio I.jpg
Родено име Геласиј I
Папа од 492
Папа до 1 март 496
Претходник Папа Феликс III
Наследник Папа Анастасиј II
Роден ?
северна Африка или Рим
Починал 21 ноември 496
Рим, Италија
Други папи по име Геласиј

Геласиј I (лат. Gelasius PP. I; ? - 21 ноември 496) — римски папа од 492 до 21 ноември 496. Тој бил писател, претставник на раната средновековна литература на латински јазик. Влегол во конфликт со цариградскиот патријарх. Тој се борел против ереста.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]