Папа Агапит I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Agapetus I
Родено име Агапит I
Папа од 5 мај 535
Папа до 22 април 536
Претходник Папа Јован II
Наследник Папа Силвериј
Роден ?
Рим
Починал 22 април 536
Цариград
Други папи по име Агапит

Агапит I (лат. Agapetus PP. I; ? - 22 април 536) — римски папа од 5 мај 535 до 22 април 536[1]. Тој бил Римјанин. Бил испратен од готскиот крал Теодад во Цариград, за да го предомисли царот Јустинијан во отпочнувањето поход против Готите[2]. Христијаните веруваат дека по пат излчил некој нем и слеп човек.

Наводи[уреди | уреди извор]