Прејди на содржината

536

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
536 во разни календари
Грегоријански календар536
DXXXVI
Ab urbe condita1289
Асирски календар5286
Балиски календар457–458
Бенгалски календар−57
Берберски календар1486
Будистички календар1080
Бурмански календар−102
Византиски календар6044–6045
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3232 или 3172
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3233 или 3173
Коптски календар252–253
Етиопски календар528–529
Еврејски календар4296–4297
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера592–593
 - Сачка ера457–458
 - Кали-југа3636–3637
Холоценски календар10536
Ирански календар86 п.п. – 85 п.п.
Исламски календар89 п.х. – 88 п.х.
Јавански календар423–424
Јулијански календар536
DXXXVI
Корејски календар2869
Мингуо-календар1376 пред Р. Кина
民前1376年
Нанакшахи−932
Селевкидски календар847/848 г.г.
Тајландски сончев календар1078–1079
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
662 или 281 или −491
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
663 или 282 или −490

536 (DXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 536 година од новата ера, 536. од првиот милениум, 36. од VI век и седма од 530-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6044 и 6045 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5286 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4296 и 4297 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1289.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 536 година се протега во 3172 и 3173, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3232 и 3233 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1079. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 89 и 88 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]