568

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
568 г.  во други календари
Грегоријански календар 568
DLXVIII
Ab urbe condita 1321
Асирски календар 5318
Бахајски календар -1276–-1275
Бенгалски календар -25
Берберски календар 1518
Будистички календар 1112
Бурмански календар -70
Византиски календар 6076–6077
Еврејски календар 4328–4329
Ерменски календар 17
ԹՎ ԺԷ
Етиопски календар 560–561
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -432–-431
Ирански календар 54 п.с. – 53 п.с.
Исламски календар 56 пред хиџра – 55 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 568    DLXVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(3204/3264)
— до —
戊子年月日
(3205/3265)
Коптски календар 284–285
Корејски календар 2901
Календар Мингуо 1344 пред РК
民前1344年
Селевкидски календар 879–880
Тајландски сончев календар 1111
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 624–625
 - Шака самват 490–491
 - Кали југа 3669–3670
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1224Грешка во Lua: Неважечки број -1223
-1224–-1223
Холоценски календар 10568
Џуче-календар нема (пред 1912)

568 (DLXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 568. година од новата ера, 568. од првиот милениум, 68. од 6 век и деветта од 560-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6076 и 6077 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5318 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4328 и 4329 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1321.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 568. година се протега во 3204 и 3205, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3264 и 3265 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1111. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 56 и 55 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]