529

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
529 во разни календари
Грегоријански календар529
DXXIX
Ab urbe condita1282
Асирски календар5279
Балиски календар450–451
Бенгалски календар−64
Берберски календар1479
Будистички календар1073
Бурмански календар−109
Византиски календар6037–6038
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3225 или 3165
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3226 или 3166
Коптски календар245–246
Етиопски календар521–522
Еврејски календар4289–4290
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера585–586
 - Сачка ера450–451
 - Кали-југа3629–3630
Холоценски календар10529
Ирански календар93 п.п. – 92 п.п.
Исламски календар96 п.х. – 95 п.х.
Јавански календар416–417
Јулијански календар529
DXXIX
Корејски календар2862
Мингуо-календар1383 пред Р. Кина
民前1383年
Нанакшахи−939
Селевкидски календар840/841 г.г.
Тајландски сончев календар1071–1072
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
655 или 274 или −498
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
656 или 275 или −497

529 (DXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 529 година од новата ера, 529. од првиот милениум, 29. од VI век и последна од 520-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6037 и 6038 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5279 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4289 и 4290 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1282.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 529 година се протега во 3165 и 3166, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3225 и 3226 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1072. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 96 и 95 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 529 на Ризницата ?