554

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
554 г.  во други календари
Грегоријански календар 554
DLIV
Ab urbe condita 1307
Асирски календар 5304
Бахајски календар -1290–-1289
Бенгалски календар -39
Берберски календар 1504
Будистички календар 1098
Бурмански календар -84
Византиски календар 6062–6063
Еврејски календар 4314–4315
Ерменски календар 3
ԹՎ Գ
Етиопски календар 546-547
Ирански календар 68 п.с. – 67 п.с.
Исламски календар 70 пред хиџра – 69 пред хиџра
Јулијански календар 554    DLIV
Кинески календар 癸酉年月日
(3190/3250)
— до —
甲戌年月日
(3191/3251)
Коптски календар 270–271
Корејски календар 2887
Календар Мингуо 1358 пред РК
民前1358年
Селевкидски календар 865–866
Тајландски сончев календар 1097
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 610–611
 - Шака самват 476–477
 - Кали југа 3655–3656
Холоценски календар 10554
Џуче-календар нема (пред 1912)

554 (DLIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 554. година од новата ера, 554. од првиот милениум, 54. од 6 век и петта од 550-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6062 и 6063 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5304 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4314 и 4315 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1307.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 554. година се протега во 3190 и 3191, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3250 и 3251 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1097. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 70 и 69 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]