595

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
595 г.  во други календари
Грегоријански календар 595
DXCV
Ab urbe condita 1348
Асирски календар 5345
Бахајски календар -1249–-1248
Бенгалски календар 2
Берберски календар 1545
Будистички календар 1139
Бурмански календар -43
Византиски календар 6103–6104
Еврејски календар 4355–4356
Ерменски календар 44
ԹՎ ԽԴ
Етиопски календар 587-588
Ирански календар 27 п.с. – 26 п.с.
Исламски календар 28 пред хиџра – 27 пред хиџра
Јулијански календар 595    DXCV
Кинески календар 甲寅年月日
(3231/3291)
— до —
乙卯年月日
(3232/3292)
Коптски календар 311–312
Корејски календар 2928
Календар Мингуо 1317 пред РК
民前1317年
Селевкидски календар 906–907
Тајландски сончев календар 1138
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 651–652
 - Шака самват 517–518
 - Кали југа 3696–3697
Холоценски календар 10595
Џуче-календар нема (пред 1912)

595 (DXCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 595. година од новата ера, 595. од првиот милениум, 95. од 6 век и шеста од 590-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6103 и 6104 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5345 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4355 и 4356 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1348.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 595. година се протега во 3231 и 3232, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3291 и 3292 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1138. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 28 и 27 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]