519

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
519 во разни календари
Грегоријански календар519
DXIX
Ab urbe condita1272
Асирски календар5269
Балиски календар440–441
Бенгалски календар−74
Берберски календар1469
Будистички календар1063
Бурмански календар−119
Византиски календар6027–6028
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3215 или 3155
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3216 или 3156
Коптски календар235–236
Етиопски календар511–512
Еврејски календар4279–4280
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера575–576
 - Сачка ера440–441
 - Кали-југа3619–3620
Холоценски календар10519
Ирански календар103 п.п. – 102 п.п.
Исламски календар106 п.х. – 105 п.х.
Јавански календар406–407
Јулијански календар519
DXIX
Корејски календар2852
Мингуо-календар1393 пред Р. Кина
民前1393年
Нанакшахи−949
Селевкидски календар830/831 г.г.
Тајландски сончев календар1061–1062
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
645 или 264 или −508
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
646 или 265 или −507

519 (DXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 519 година од новата ера, 519. од првиот милениум, 19. од VI век и последна од 510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6027 и 6028 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5269 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4279 и 4280 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1272.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 519 година се протега во 3155 и 3156, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3215 и 3216 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1062. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 106 и 105 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 519 на Ризницата ?