Прејди на содржината

599

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
599 во разни календари
Грегоријански календар599
DXCIX
Ab urbe condita1352
Ерменски календар48
ԹՎ ԽԸ
Асирски календар5349
Балиски календар520–521
Бенгалски календар6
Берберски календар1549
Будистички календар1143
Бурмански календар−39
Византиски календар6107–6108
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3295 или 3235
    — до —
己未年 (зем. коза)
3296 или 3236
Коптски календар315–316
Етиопски календар591–592
Еврејски календар4359–4360
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера655–656
 - Сачка ера520–521
 - Кали-југа3699–3700
Холоценски календар10599
Ирански календар23 п.п. – 22 п.п.
Исламски календар24 п.х. – 23 п.х.
Јавански календар488–489
Јулијански календар599
DXCIX
Корејски календар2932
Мингуо-календар1313 пред Р. Кина
民前1313年
Нанакшахи−869
Селевкидски календар910/911 г.г.
Тајландски сончев календар1141–1142
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
725 или 344 или −428
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
726 или 345 или −427

599 (DXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 599 година од новата ера, 599. од првиот милениум, 99. од VI век и последна од 590-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6107 и 6108 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5349 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4359 и 4360 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1352.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 599 година се протега во 3235 и 3236, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3295 и 3296 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1142. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 24 и 23 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 599 на Ризницата ?