577

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
577 г.  во други календари
Грегоријански календар 577
DLXXVII
Ab urbe condita 1330
Асирски календар 5327
Бахајски календар -1267–-1266
Бенгалски календар -16
Берберски календар 1527
Будистички календар 1121
Бурмански календар -61
Византиски календар 6085–6086
Еврејски календар 4337–4338
Ерменски календар 26
ԹՎ ԻԶ
Етиопски календар 569-570
Ирански календар 45 п.с. – 44 п.с.
Исламски календар 46 пред хиџра – 45 пред хиџра
Јулијански календар 577    DLXXVII
Кинески календар 丙申年月日
(3213/3273)
— до —
丁酉年月日
(3214/3274)
Коптски календар 293–294
Корејски календар 2910
Календар Мингуо 1335 пред РК
民前1335年
Селевкидски календар 888–889
Тајландски сончев календар 1120
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 633–634
 - Шака самват 499–500
 - Кали југа 3678–3679
Холоценски календар 10577
Џуче-календар нема (пред 1912)

577 (DLXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 577. година од новата ера, 577. од првиот милениум, 77. од 6 век и осма од 570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6085 и 6086 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5327 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4337 и 4338 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1330.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 577. година се протега во 3213 и 3214, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3273 и 3274 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1120. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 46 и 45 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]