Прејди на содржината

516

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
516 во разни календари
Грегоријански календар516
DXVI
Ab urbe condita1269
Асирски календар5266
Балиски календар437–438
Бенгалски календар−77
Берберски календар1466
Будистички календар1060
Бурмански календар−122
Византиски календар6024–6025
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3212 или 3152
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3213 или 3153
Коптски календар232–233
Етиопски календар508–509
Еврејски календар4276–4277
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера572–573
 - Сачка ера437–438
 - Кали-југа3616–3617
Холоценски календар10516
Ирански календар106 п.п. – 105 п.п.
Исламски календар109 п.х. – 108 п.х.
Јавански календар403–404
Јулијански календар516
DXVI
Корејски календар2849
Мингуо-календар1396 пред Р. Кина
民前1396年
Нанакшахи−952
Селевкидски календар827/828 г.г.
Тајландски сончев календар1058–1059
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
642 или 261 или −511
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
643 или 262 или −510

516 (DXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 516 година од новата ера, 516. од првиот милениум, 16. од VI век и седма од 510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6024 и 6025 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5266 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4276 и 4277 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1269.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 516 година се протега во 3152 и 3153, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3212 и 3213 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1059. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 109 и 108 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]