560

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
560 г.  во други календари
Грегоријански календар 560
DLX
Ab urbe condita 1313
Асирски календар 5310
Бахајски календар -1284–-1283
Бенгалски календар -33
Берберски календар 1510
Будистички календар 1104
Бурмански календар -78
Византиски календар 6068–6069
Еврејски календар 4320–4321
Ерменски календар 9
ԹՎ Թ
Етиопски календар 552-553
Ирански календар 62 п.с. – 61 п.с.
Исламски календар 64 пред хиџра – 63 пред хиџра
Јулијански календар 560    DLX
Кинески календар 己卯年月日
(3196/3256)
— до —
庚辰年月日
(3197/3257)
Коптски календар 276–277
Корејски календар 2893
Календар Мингуо 1352 пред РК
民前1352年
Селевкидски календар 871–872
Тајландски сончев календар 1103
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 616–617
 - Шака самват 482–483
 - Кали југа 3661–3662
Холоценски календар 10560
Џуче-календар нема (пред 1912)

560 (DLX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 560. година од новата ера, 560. од првиот милениум, 60. од 6 век и прва од 560-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6068 и 6069 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5310 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4320 и 4321 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1313.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 560. година се протега во 3196 и 3197, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3256 и 3257 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1103. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 64 и 63 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]