534

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
534 г.  во други календари
Грегоријански календар 534
DXXXIV
Ab urbe condita 1287
Асирски календар 5284
Бахајски календар -1310–-1309
Бенгалски календар -59
Берберски календар 1484
Будистички календар 1078
Бурмански календар -104
Византиски календар 6042–6043
Еврејски календар 4294–4295
Ерменски календар
Етиопски календар 526-527
Ирански календар 88 п.с. – 87 п.с.
Исламски календар 91 пред хиџра – 90 пред хиџра
Јулијански календар 534    DXXXIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3170/3230)
— до —
甲寅年月日
(3171/3231)
Коптски календар 250–251
Корејски календар 2867
Календар Мингуо 1378 пред РК
民前1378年
Селевкидски календар 845–846
Тајландски сончев календар 1077
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 590–591
 - Шака самват 456–457
 - Кали југа 3635–3636
Холоценски календар 10534
Џуче-календар нема (пред 1912)

534 (DXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 534. година од новата ера, 534. од првиот милениум, 34. од 6 век и петта од 530-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6042 и 6043 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5284 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4294 и 4295 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1287.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 534. година се протега во 3170 и 3171, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3230 и 3231 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1077. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 91 и 90 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]