510

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
510 г.  во други календари
Грегоријански календар 510
DX
Ab urbe condita 1263
Асирски календар 5260
Бахајски календар -1334–-1333
Бенгалски календар -83
Берберски календар 1460
Будистички календар 1054
Бурмански календар -128
Византиски календар 6018–6019
Еврејски календар 4270–4271
Ерменски календар
Етиопски календар 502-503
Ирански календар 112 п.с. – 111 п.с.
Исламски календар 115 пред хиџра – 114 пред хиџра
Јулијански календар 510    DX
Кинески календар 己丑年月日
(3146/3206)
— до —
庚寅年月日
(3147/3207)
Коптски календар 226–227
Корејски календар 2843
Календар Мингуо 1402 пред РК
民前1402年
Селевкидски календар 821–822
Тајландски сончев календар 1053
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 566–567
 - Шака самват 432–433
 - Кали југа 3611–3612
Холоценски календар 10510
Џуче-календар нема (пред 1912)

510 (DX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 510. година од новата ера, 510. од првиот милениум, 10. од 6 век и прва од 510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6018 и 6019 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5260 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4270 и 4271 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1263.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 510. година се протега во 3146 и 3147, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3206 и 3207 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1053. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 115 и 114 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]