582

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
582 г.  во други календари
Грегоријански календар 582
DLXXXII
Ab urbe condita 1335
Асирски календар 5332
Бахајски календар -1262–-1261
Бенгалски календар -11
Берберски календар 1532
Будистички календар 1126
Бурмански календар -56
Византиски календар 6090–6091
Еврејски календар 4342–4343
Ерменски календар 31
ԹՎ ԼԱ
Етиопски календар 574-575
Ирански календар 40 п.с. – 39 п.с.
Исламски календар 41 пред хиџра – 40 пред хиџра
Јулијански календар 582    DLXXXII
Кинески календар 辛丑年月日
(3218/3278)
— до —
壬寅年月日
(3219/3279)
Коптски календар 298–299
Корејски календар 2915
Календар Мингуо 1330 пред РК
民前1330年
Селевкидски календар 893–894
Тајландски сончев календар 1125
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 638–639
 - Шака самват 504–505
 - Кали југа 3683–3684
Холоценски календар 10582
Џуче-календар нема (пред 1912)

582 (DLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 582. година од новата ера, 582. од првиот милениум, 82. од 6 век и трета од 580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6090 и 6091 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5332 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4342 и 4343 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1335.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 582. година се протега во 3218 и 3219, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3278 и 3279 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1125. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 41 и 40 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]