580

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
580 г.  во други календари
Грегоријански календар 580
DLXXX
Ab urbe condita 1333
Асирски календар 5330
Бахајски календар -1264–-1263
Бенгалски календар -13
Берберски календар 1530
Будистички календар 1124
Бурмански календар -58
Византиски календар 6088–6089
Еврејски календар 4340–4341
Ерменски календар 29
ԹՎ ԻԹ
Етиопски календар 572-573
Ирански календар 42 п.с. – 41 п.с.
Исламски календар 43 пред хиџра – 42 пред хиџра
Јулијански календар 580    DLXXX
Кинески календар 己亥年月日
(3216/3276)
— до —
庚子年月日
(3217/3277)
Коптски календар 296–297
Корејски календар 2913
Календар Мингуо 1332 пред РК
民前1332年
Селевкидски календар 891–892
Тајландски сончев календар 1123
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 636–637
 - Шака самват 502–503
 - Кали југа 3681–3682
Холоценски календар 10580
Џуче-календар нема (пред 1912)

580 (DLXXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 580. година од новата ера, 580. од првиот милениум, 80. од 6 век и прва од 580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6088 и 6089 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5330 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4340 и 4341 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1333.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 580. година се протега во 3216 и 3217, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3276 и 3277 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1123. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 43 и 42 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]