597

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
597 г.  во други календари
Грегоријански календар 597
DXCVII
Ab urbe condita 1350
Асирски календар 5347
Бахајски календар -1247–-1246
Бенгалски календар 4
Берберски календар 1547
Будистички календар 1141
Бурмански календар -41
Византиски календар 6105–6106
Еврејски календар 4357–4358
Ерменски календар 46
ԹՎ ԽԶ
Етиопски календар 589-590
Ирански календар 25 п.с. – 24 п.с.
Исламски календар 26 пред хиџра – 25 пред хиџра
Јулијански календар 597    DXCVII
Кинески календар 丙辰年月日
(3233/3293)
— до —
丁巳年月日
(3234/3294)
Коптски календар 313–314
Корејски календар 2930
Календар Мингуо 1315 пред РК
民前1315年
Селевкидски календар 908–909
Тајландски сончев календар 1140
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 653–654
 - Шака самват 519–520
 - Кали југа 3698–3699
Холоценски календар 10597
Џуче-календар нема (пред 1912)

597 (DXCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 597. година од новата ера, 597. од првиот милениум, 97. од 6 век и осма од 590-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6105 и 6106 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5347 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4357 и 4358 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1350.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 597. година се протега во 3233 и 3234, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3293 и 3294 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1140. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 26 и 25 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]