562

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
562 во разни календари
Грегоријански календар562
DLXII
Ab urbe condita1315
Ерменски календар11
ԹՎ ԺԱ
Асирски календар5312
Балиски календар483–484
Бенгалски календар−31
Берберски календар1512
Будистички календар1106
Бурмански календар−76
Византиски календар6070–6071
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3258 или 3198
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3259 или 3199
Коптски календар278–279
Етиопски календар554–555
Еврејски календар4322–4323
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера618–619
 - Сачка ера483–484
 - Кали-југа3662–3663
Холоценски календар10562
Ирански календар60 п.п. – 59 п.п.
Исламски календар62 п.х. – 61 п.х.
Јавански календар450–451
Јулијански календар562
DLXII
Корејски календар2895
Мингуо-календар1350 пред Р. Кина
民前1350年
Нанакшахи−906
Селевкидски календар873/874 г.г.
Тајландски сончев календар1104–1105
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
688 или 307 или −465
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
689 или 308 или −464

562 (DLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 562 година од новата ера, 562. од првиот милениум, 62. од VI век и трета од 560-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6070 и 6071 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5312 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4322 и 4323 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1315.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 562 година се протега во 3198 и 3199, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3258 и 3259 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1105. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 62 и 61 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]